26.06.2024

Trigger stacking, neboli střádání stresu

Pojem, který by měl každý majitel reaktivce znát. A vlastně nejen reaktivce. (To se ale ve výsledku týká víceméně všech dovedností a principů, které si v této sérii popisujeme – nejsou jen pro majitele reaktivců.) Vysvětlíme si, proč pes některé situace zvládá, ale pak v naprosto stejné situaci vyjede, jak ke střádání stresu dochází nebo co dělat, abychom hladinu stresu u psa zase snížili.

Proč někdy vyjede a někdy ne?

Představte si, že váš pes projde kolem psa, který je pár metrů od vás, a situaci zvládne moc hezky. Za chvilku se podobná situace opakuje znovu, stejný výsledek. A ve třetí situaci, i když zcela totožná, vám pes vyjede. Proč?

Je to právě z důvodu hromadění stresu v organismu. Každá takováhle situace vyvolá nějaký stres a i když převážná část z něj po konci situace opadne, může se stát, že hladina stresu neklesne zcela na původní hladinu. A tyhle zbytečky se vám během procházky mohou nastřádat, až najednou pes vyjede v situaci, kterou by, pokud by byla jedna, v pohodě zvládl.

Důležitý odpočinek

Proto je tak důležité pamatovat u reaktivců na odpočinek. Ať už celkově po procházce nebo i v rámci procházky. Tam se bavíme například o využití klidnějšího prostředí, prostoru a času pro čmuchání nebo používání delšího vodítka.

Střádání stresu je také důvod, proč bychom měli pamatovat na to, do jak těžkého prostředí psa bereme. Pokud ho vezmeme mezi moc lidí, psů, tramvají, a všechno z toho na toho konkrétního psa vytváří nějaký tlak, může se nám po chvíli začít přetáčet zkrátka proto, že těch impulsů bylo moc. I kdyby každý jednotlivý z nich běžně zvládl.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(132 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(7 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

26.06.2024

Trigger stacking, neboli střádání stresu

Pojem, který by měl každý majitel reaktivce znát. A vlastně nejen reaktivce. (To se ale ve výsledku týká víceméně všech dovedností a principů, které si v této sérii popisujeme – nejsou jen pro majitele reaktivců.) Vysvětlíme si, proč pes některé situace zvládá, ale pak v naprosto stejné situaci vyjede, jak ke střádání stresu dochází nebo […]

přečíst článek
25.06.2024

#59 Pavla Dušková: Agility prakticky a zábavně

S autorkou našeho nejnovějšího kurzu Agility školička, Pavlou Duškovou, si nebudeme povídat o ničem jiném než o agility. Zmíníme třeba co byste měli zvládnout ještě než se agility začnete učit, tipy na ty praktické cviky nebo jak můžete využít agility i v běžném životě, i když nejste žádný sportovec. Pavla učí agility už od 16 […]

přečíst článek
12.06.2024

Desenzitizace a odměny z prostředí

V minulém díle jsme zmínili problematiku desenzitizace v obecné rovině. Mluvili jsme o tom, že nejčastěji se v praxi desenzitizační techniky využívají ve spojitosti s přivykáním na nepříjemné podněty. Tato mince má ovšem ještě druhou stranu, o které se mluví mnohem méně. Přitom je úplně stejně zajímavá a důležitá. Pozitivka a odměny Možná jste někdy v minulosti zaslechli poučku: […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.