17.07.2024

Patří háravé feny na trénink?

Nedávno se v mé tréninkové skupině rozjela diskuze, zda háravky patří na trénink. Zde je pro potřeby článku poupravená a rozvedená má odpověď.

Hárání není překážka

Sama psa samce nemám, ale zmínila jsem se o tomto před kamarádkami, které psy mají a cvičí s nimi. Všechny řekly, že naopak cvičení s háravkami vyhledávají. Protože se ze světa nevymažou a pes se musí naučit mezi nimi fungovat. Háravky nemají zákaz vycházení, můžou na všechny zkoušky i závody a teď prý i na výstavy.

Pomůže kastrace?

Pokud mám psa, musím s tím počítat. Zájem o fenky je pro psa přirozený a potřebuji na tom pracovat. Pokud se mi nechce, vadí mi to, obtěžuje mě to anebo je můj pes „absolutní úchyl“, můžu uvažovat o kastraci. (Kastrace není všelék, má spoustu proti a nikdy ji přímo nedoporučuji. Vždy je to ale jedna z možností a znám psy a lidi, kterým to ulevilo. Což ovšem bývají ty případy, které to řeší dennodenně, psi nežerou, mají průjmy z neustálého olizovaní čůránek, chtějí často něco nakrývat… ) U zbytku je to za mě o tréninku

Jak naučit psa reagovat méně na hárající feny?

Co může pomoci na tréninku jsou opravdu dobré pamlsky (pro případ nouze) jako třeba vařené maso. Pomáhá také, když se psy pracujete částečně za denní dávku. Protože pokud pes ví, že má dvakrát denně plnou misku a pak ještě třeba přes den nějakou mňamku, proč by měl chtít radši s vámi spolupracovat místo čuchání fenek? (Samozřejmě je to o více faktorech a dobře nastavený trénink je základ.) 

Nemluvím o tom, abyste psy drželi hladový, ani neříkám, že psi mají jíst jen z ruky. Vždy je fajn, když se i v klidu nají. Musíme ale s jídlem dobře hospodařit.

Stejně je to s hrou. Pokud pes ví, že si s ním doma hrajete kdykoliv řekne, že má na to chuť, nebude pro něj hračka již taková odměna.

A v neposlední řadě je třeba chválit hlavně za vše, co se vám líbí, co pes dělá správně. Cvičit i v těžkém prostředí a být tam pro psa.

Z mé zkušenosti stejně často psi řeší různé pachy a nejde jen o háravky, pak se stane, že háravka na tréninku je/byla a pes to zrovna moc neřeší. Jindy jsou psi paf z kastrovaných fenek.

Buďte empatičtí

Háravky na světě jsou a budou a zákaz vycházení nemají, takže by se spíše psi měli učit to zvládat. Pro borderku je přirozené pasení a taky nevymažu všechny pohybující se předměty ze světa. Pro bígla je přirozené čuchání a taky neodstraním všechny pachy. Anebo pro retrívry je přirozená láska k lidem a psům… S tím se psi narodili, s tím musím počítat, když si psa beru a musím s tím pracovat. Se psy nežijeme v pro ně ideálním světě. Můžeme je ale naučit ho co nejlépe zvládat.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.7(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
4.3(13 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(3 hodnocení)
Prohlédnout
5(4 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

03.09.2024

#62 Radecha Spudilová: Reaktivci a psí komunikace

S autorkou naší oblíbené myšlenky “vodítko není ostuda” rozebíráme nejen problém psů na volno, ale hlavně komunikaci s reaktivními psy. Povídáme si o tom, jak s nimi správně pracovat, jakých chyb se často majitelé nejen reaktivců dopouští nebo jak se psy najít společnou řeč a porozumět řeči psů. Radecha je uznávanou psí trenérkou, která má […]

přečíst článek
02.09.2024

Trénink psů v převleku? Proč to vyzkoušet

Pokud se Vám poštěstilo zhlédnout skvělou přednášku Kena Ramireze na letošní MET konferenci, možná Vás také zaujala část o jeho používání masek a převleků při tréninku psů. To využívá mimo jiné i u psů trénovaných pro nasazení v ozbrojených složkách a dalších typech služebního nasazení. Význam převleků pro desenzitizaci Jedná se o další z technik desenzitizace a […]

přečíst článek
28.08.2024

Tribal – nový partner podporující force-free trénink

Jedním z nových partnerů podporujících moderní force-free trénink se stává Tribal, britská společnost vyrábějící hyperultraprémiová krmiva pro psy. S hyperultraprémiová si děláme trochu srandu. Ona totiž snad všechna krmiva na trhu nesou označení prémiová, superprémiová, ultraprémiová nebo nějaká podobná. Pokud se ale máme bavit o samotné kvalitě a ne slovu, které je napsané na obalu, […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.