03.07.2024

Fuj, pusť to! – sebekontrola vs zákazový povel

Častou otázkou klientů je používání zákazových povelů. Osobně mám raději práci se sebekontrolou. Jaký je v tom rozdíl? Mým cílem je, aby se pes sám rozhodnul, určité věci nedělat, neřešit, nečekat na to, zda mu dané chování zakážu, nebo to má zkoušet.

Kde sebekontrolu uplatnit?

Klasický případ je pojídání nežádoucího např. volně se válejícího jídla, lidského jídla na stole nebo třeba odpadků, případně štěkání na jiné psy, skákání a další. Všechna tato chování mají stejný základ. Pudové jednání, příliš vysokou excitaci zvířete a obvykle není povolené a žádoucí nikdy. 

Co s tím můžeme dělat?

Ideální varianta je, když s tímto tréninkem začneme hned u štěňátek. Vždy je jednodušší učit rovnou žádoucí chování, než odnaučovat již naučené nechtěné. Nejrůznějších cvičení na sebekontrolu najdete celou řadu. Největší úskalí bývá převést toto chování do praxe.

Sebekontrola v praxi

Nenechávejte trénink pouze do prostředí domova nebo cvičáku. Trénujte opravdu kdykoli a kdekoli. Příležitostí je v běžném životě celá řada. Skvělá zpráva je, že pokud se pes naučí sebekontrole v různých situacích, dokáže si časem tuto vědomost přenést i na situace, které se vyskytnou nahodile, bez naší kontroly.

Jak (ne)používat zákazový povel

Pokud při tréninku používáme zákazový povel, pes se naučí danou věc vyzkoušet a čekat, zda mu ji zakážeme, nebo povolíme. Sama mám aktuálně pět psů. Pokud bych je měla nonstop hlídat, abych některé věci stihla zakázat, obávám se, že bych celou procházku nedělala nic jiného.

Pokud už zákazový povel použijeme, měla by to být primárně pouze informace, kterou vždy okamžitě doplníme o povel, který má pes dobře naučený a dokáže jej vykonat i při vysoké excitaci. U každého psa to může být jiný povel, třeba “sedni”, otočka nebo pac.

Pes se během tréninku snaží zkrátit cestu k odměně, čímž se naučí jiné funkční chování, kterým často nahradí to původní nežádoucí. To znamená, že pes chce povel vykonat, protože ví, že si tak vyslouží nějakou odměnu. A na vás je dát mu lepší odměnu, než je ta plynoucí z nežádoucího chování.

Kurzy, které vás naučí

Prohlédnout
4.7(15 hodnocení)
Prohlédnout
4.8(45 hodnocení)
Prohlédnout
5(12 hodnocení)
Prohlédnout
4.4(9 hodnocení)
Prohlédnout
5(6 hodnocení)
Prohlédnout
4.9(39 hodnocení)

Dočetli jste až sem?


Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní …


Proč psi opravdu nejsou vlci a ani se tak nechovají.
Nejdůležitější pravidlo pro výchovu a trénink psa
Chci E-book ZDARMA

Mohlo by vás zajímat

03.07.2024

Fuj, pusť to! - sebekontrola vs zákazový povel

Častou otázkou klientů je používání zákazových povelů. Osobně mám raději práci se sebekontrolou. Jaký je v tom rozdíl? Mým cílem je, aby se pes sám rozhodnul, určité věci nedělat, neřešit, nečekat na to, zda mu dané chování zakážu, nebo to má zkoušet. Kde sebekontrolu uplatnit? Klasický případ je pojídání nežádoucího např. volně se válejícího jídla, […]

přečíst článek
01.07.2024

Zbavte psa strachu pomocí dlouhé odměny

Představte si situaci, že se bojíte pavouků. Doufám, že se někteří necítí špatně, už jen když tohle slovo čtou. Pokud jo, běžte si dát něco dobrého a kontrapodmínit tak svou reakci na tohle slovo. Tenhle princip často používáme například u tréninku se zvuky, které pejskům vadí, to se také asi dá označit za jistý druh […]

přečíst článek
26.06.2024

Trigger stacking, neboli střádání stresu

Pojem, který by měl každý majitel reaktivce znát. A vlastně nejen reaktivce. (To se ale ve výsledku týká víceméně všech dovedností a principů, které si v této sérii popisujeme – nejsou jen pro majitele reaktivců.) Vysvětlíme si, proč pes některé situace zvládá, ale pak v naprosto stejné situaci vyjede, jak ke střádání stresu dochází nebo […]

přečíst článek

Všechny články

Můžete nás sledovat

Poslouchejte na cestách!
Odebírejte podcast.